Skip to content

27/09/2022 News

ELF - ponad pół wieku pasji do motorsportu!

Dla kogoś, kto choć trochę̨ interesuje się̨ motoryzacją, charakterystyczne logo Elf nie może być obojętne. Zwykli użytkownicy pojazdów kojarzą̨ je z nazwą marki olejów, paliw i smarów, ale dla pasjonatów sportów motorowych to… odgłos wkręcanych na wysokie obroty silników, zapach toru wyścigowego, kurz rajdowych oesów... i na zawsze zapamiętane nazwiska znakomitych kierowców. Właśnie mija pół wieku od kiedy marka Elf stała się ikoną sportów motorowych.

Produkty pod marką Elf pojawiły się na rynku w 1967 r. Wtedy też w ramach ich promocji i doskonalenia rozpoczęto trwającą do dziś współpracę z najdoskonalszym laboratorium badawczym jakim są̨ sporty motorowe.

Na przestrzeni lat marka ELF w F1 może pochwalić się: 156. zwycięstwami w Grand Prix, 9. tytułami mistrzowskimi wśród producentów i 10 tytułami mistrzowskimi zdobytymi przez kierowców.

6 torów wyścigowych, 26 kierowców i jeden cel - wygrana!

Alpine ELF Europa Cup to rywalizacja 26 kierowców na sześciu torach wyścigowych. Do zakończenia sezonu pozostała ostatnia runda. Przed zawodnikami duże wyzwanie, po zakończonych zmaganiach z zakrętami i długimi prostymi legendarnego toru Monza we Włoszech, w połowie października zwieńczeniem rywalizacji będzie wizyta na technicznym torze Paul Ricard we Francji.

WEC - długodystansowe wyzwanie Elf

Motorsport to nie tylko wyścigi sprinterskie, to także maratony, gdzie wytrzymałość kierowcy, zespołu i technologii są kluczami do sukcesu. Długodystansowe zawody w formacie WEC zadebiutowały w 2012 roku. Nowością od 2021 roku jest pojawienie się klasy Hypercar, w której swoje konstrukcje wystawiają znane marki świata motorsportu. Wśród nich jest również Alpine Elf Team oraz Team Peugeot TotalEnergies.

Blisko 5000 km w 24 godziny!

Od sezonu 2021/2022 w FIA World Endurance Championship startuje zespół Alpine ELF Team. W debiutanckich występach pojawiły się sukcesy - pierwsze miejsce w wyścigu 1000 miles of Sebring oraz drugi stopień podium na torze Circuit de Spa Francorchamps podczas TotalEnergies 6 Hours of Spa Francorchamps. Dużym osiągnięciem jest również piąte miejsce w klasyfikacji generalnej 24 godzinnego wyścigu Le Mans. Tam najlepsze zespoły potrafią w ciągu doby przejechać blisko 5000 km!

Motorsport - idealne miejsce do testów!

Sport samochodowy istnieje od początku motoryzacji. Ludzie od zawsze chcą się ze sobą ścigać i udoskonalać konstruowane pojazdy. Wysokie prędkości, duże przeciążenia i zmienne warunki pogodowe są również doskonałym miejscem do testów dla producentów olejów. Wszystkie teoretyczne założenia, które przeszły pozytywne testy w laboratoriach, mogą zmierzyć się z realiami ekstremalnego użytkowania, gdzie zdają ostateczny egzamin. Marka Elf od ponad pół wieku aktywnie uczestniczy we wszystkich przemianach, jakie na przestrzeni lat ma za sobą motorsport. W ten sposób oferuje produkty dostosowane do wyzwań torów wyścigowych i odcinków specjalnych. Doświadczenia zgromadzone podczas milionów kilometrów przekładają się również na drogi publiczne, dzięki czemu zwykli kierowcy otrzymują oleje najwyższej jakości o sprawdzonych parametrach.

Ponad pół wieku wsparcia dla młodych talentów!

Pierwszym etapem obecności w sportach motorowych był czteroletni kontrakt z zespołem Matra Sports uczestniczącym w Mistrzostwach GP Francji Formuły 3 i 2. Sukcesy nadeszły szybko – mistrzowski tytuł w GP Francji F3 w sezonie ‘67 wywalczony przez Henri’ego Pescarolo (Matra MS5 z silnikiem Ford Cosworth), a w kolejnym – tytuł Mistrza Europy F2, po który sięgnął Jean-Pierre Beltoise. Na fali tych osiągnięć zespół rozpoczął walkę o mistrzostwo w najwyższej kategorii - Formule 1. Udało się̨ to w 1969 r., kiedy za kierownicą bolidu Matra MS80 z widocznym logo Elf słynny „latający Szkot” Jackie Stewart zdobył nie tylko swój pierwszy tytuł Mistrza Świata Kierowców F1, ale również̇ Mistrzostwo Konstruktorów w F1 dla zespołu Matra Sports. Dwa sezony później Stewart powtórzył swój sukces, a kolejny, trzeci mistrzowski tytuł wywalczył w 1973 r. Rozpoczęty w 1970 r. mariaż marki Elf z Renault skutkował współpracą w zakresie budowy samochodów sportowych przy udziale mających już duże doświadczenie w rajdach samochodowych i wyścigach firm: Alpine oraz specjalizującej się w budowie silników Gordini. Zapoczątkowany okres stałej obecności marek Renault i Elf w F1 trwał aż do 1985 r. i zaowocował 15 zwycięstwami tak znamienitych kierowców jak Jean-Pierre Jabouille, Patric Depallier, Allain Prost czy Réne Arnoux. W 2000 r. Renault zakupił wyścigowy team F1 Benettona i pod takim szyldem startował w sezonie 2000/2001. Na bolidach ponownie pojawiło się̨ logo Elf.

Elf wspiera Gosię Rdest

 

Obecność utalentowanych kierowców na torach wyścigowych jest tym, co kibice motorsportu kochają najbardziej. Tak powstają historie bohaterów, którzy mogą być legendami. Dlatego marka Elf angażuje się obecnie między innymi w FIA World Endurance Championship, wyścigi motocyklowe MotoGP i puchar Alpine ELF Europa Cup. Od 2022 roku Elf wspiera jedną z najszybszych kobiet na świecie - Gosię Rdest. Wymagający puchar Alpine ELF Europa CUP to sprawdzian umiejętności i talentu dla kierowców. Polka jest jedyną kobietą w stawce, przez co tworzy historię tej kategorii motorsportu.

Jesteśmy niezwykle dumni, że Gosia Rdest jeździ razem z nami, bo jej postawa i dokonania idealnie wpisują się w nasz sportowy rodowód. Kliknij w poniższy link z materiałem filmowym na naszej stronie Facebook!

Pasja prowadzi nas od zawsze, a motorsport i pokonywanie własnych granic są ważnymi elementami osobowości marki Elf. Jesteśmy niezwykle dumni, że Gosia... | By ELF Polska

25 tys. views, 10 likes, 5 loves, 0 comments, 0 shares, Facebook Watch Videos from ELF Polska: Pasja prowadzi nas od zawsze, a motorsport i pokonywanie...

czytaj więcej...