LPG zimą
Instalacje LPG stanowią doskonałe rozwiązanie dla kierowców, które pozwala znacząco obniżyć koszty podróżowania. Wielu z nas decyduje się na montaż tego typu instalacji w samochodach z silnikami benzynowymi. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy posiadamy auto z instalacją LPG starszą niż kilkanaście lat, a nadchodzi okres zimowy? Warto skupić się na kilku kluczowych aspektach, aby w pełni korzystać z oszczędności, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo i sprawność naszego pojazdu, biorąc pod uwagę trudniejsze, zimowe warunki pogodowe i drogowe.
Zabezpiecz reduktor przed mrozem
Starsze instalacje gazowe często nie posiadają zaawansowanych systemów elektronicznych, których zadaniem jest chronienie całego układu przed niskimi temperaturami. Elementy instalacji, zwłaszcza reduktor, są bezpośrednio związane z układem chłodzenia samochodu. Aby uniknąć problemów z uruchomieniem na gazie w zimie, warto zadbać o sprawność tego elementu. Odpowiednie ogrzewanie reduktora poprzez jazdę na benzynie przez pierwsze kilkanaście minut może uchronić nas przed potencjalnymi kłopotami podczas podróży.
Unikaj odpalania „z gazu”
LPG to mieszanka, składająca się głównie z propanu i butanu. Propan pozostaje gazem nawet w ekstremalnych mrozach, ale butan może sprawiać problemy już przy 0 stopniach. Odpalanie silnika z gazu w zimie może skutkować zalaniem układu paliwowego, szczególnie przy niskich temperaturach płynu chłodzącego. Z tego też powodu zimny silnik warto uruchamiać na benzynie, a dopiero po jego rozgrzaniu bezpiecznie przełączyć się na gaz.
Regularna wymiana filtrów
Filtracja gazu odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu sprawności całej instalacji. Starsze generacje instalacji często posiadają papierowe filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia w postaci ciekłej fazy gazu. Regularna wymiana tych filtrów chroni reduktor przed zatkaniem i uszkodzeniem jego delikatnych elementów. Co ważne, filtry w instalacjach wtryskowych mają dodatkową warstwę ochronną dla układu wtryskowego, eliminując ryzyko nadmiernego zużycia.
Zadbaj o okresowe przeglądy specjalistyczne
Wizyty w specjalistycznych zakładach raz w roku to kluczowy element dbania o samochód – nie inaczej jest w przypadku troski o efektywność i bezpieczeństwo instalacji LPG. Przeglądy tego układu pozwalają wychwycić ewentualne usterki, które mogłyby unieruchomić silnik w przyszłości. Choć wydają się rutynowe, mogą znacząco zaoszczędzić nerwów i kosztów napraw w przypadku potencjalnej awarii.
Bezpieczna i fachowa obsługa oraz dbałość o instalację LPG
Wymiana lub naprawa instalacji LPG to bez wątpienia zadanie dla specjalistów. Bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego wszelkie prace związane z instalacją gazu powinny być zlecone wyspecjalizowanym serwisom. Unikajmy samodzielnych ingerencji, które mogą prowadzić do nieprawidłowego działania układu i zwiększać ryzyko nieszczelności.
Pamiętajmy też, że zaniedbane instalacje szybciej ulegają awariom. Przed zimą warto poświęcić czas na diagnostykę i konserwację instalacji LPG. Pamiętajmy, że systematyczne utrzymanie układu we właściwej kondycji przyczynia się do jego dłuższego bezproblemowego funkcjonowania.
Czujnik temperatury Twoim przyjacielem
Nowsze instalacje posiadają czujniki temperatury, chroniące przed przypadkowym przełączaniem na gaz przy niskich temperaturach. Jeśli mamy starszą instalację gazową w samochodzie, warto skonsultować się z serwisem w celu zainstalowania tego typu zabezpieczenia.